Uczucie ciągłego parcia na pęcherz może mieć różne przyczyny, dlatego kluczowa jest diagnostyka. Co najczęściej wywołuje parcie na pęcherz? Jakie metody badań są wówczas stosowane? Jak odbywa się leczenie?
Parcie na mocz – przyczyny
Odczuwane stale uczucie pełnego pęcherza może mieć różnorodne przyczyny, które związane są z funkcjonowaniem układu moczowego, płciowego, nerwowego, a nawet stawowego. Są one również zależne od płci pacjenta – to spory problem dla kobiety i dla mężczyzny.
Najczęstsze przyczyny parcia na mocz:
- infekcje układu moczowego
- dolegliwości układu płciowego
- kamica nerkowa
- nadreaktywny pęcherz moczowy
- łagodny przerost prostaty i zapalenie prostaty u mężczyzn
- kamica gruczołu krokowego u mężczyzn
- ciąża u kobiet
- wypadanie macicy u kobiet
- nowotwory pęcherza moczowego
- urazy i guzy rdzenia kręgowego, mózgu
- choroba Parkinsona
- stwardnienie rozsiane
- reaktywne zapalenie stawów
Uczucie pełnego pęcherza – diagnostyka
Diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości pęcherza moczowego zajmują się urolodzy, a w przypadku kobiet dodatkowo ginekolodzy, gdy przyczyny dolegliwości związane są z układem płciowym.
Aby zdiagnozować uczucie pełnego pęcherza, wykonuje się odpowiednie badania, w tym badania krwi, moczu, a także badania USG. W określonych przypadkach konieczne są również badania jak cystoskopia – oglądanie wnętrza pęcherza specjalnym wziernikiem, biopsja pęcherza moczowego.
Parcie na pęcherz moczowy – leczenie
Leczenie parcia na pęcherz zależne jest od zdiagnozowanej przyczyny dolegliwości i dobierane jest indywidualnie przez lekarza.
W przypadku infekcji układu moczowego lub płciowego wywołanej przez drobnoustroje stosuje się antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze.
Poważniejsze dolegliwości leczy się również zabiegowo, na przykład przez rozbijanie kamieni nerkowych.
Gdy parciu towarzyszy także nietrzymanie moczu, jak radzić sobie z problemem niekontolowanego moczu? W tym przypadku można stosować doraźne rozwiązania jak wkładki urologiczne, majtki chłonne, pieluchomajtki. Stosowane są także zabiegi, na przykład wszczepienie specjalnych taśm, zastrzyki z toksyny botulinowej, które poprawiają codzienny komfort.